Geometrija – izučavanje prostora započelo je geometrijom, koja obuhvata: osnovnu, diferencijalnu, algebarsku i fraktalnu , trigonometriju, topologiju i teoriju mera. Najpre je nastala euklidska geometrija i trigonometrija u trodimenzionalnom prostoru, koja se kasnije proširila na neeuklidske , koje imaju centralnu ulogu u opštoj relativnosti.
-
Glavne oblasti
- Planimetrija – proučavanje geometrije ravni;
- Stereometrija – proučavanje geometrije (3-dim.) prostora;
- Trigonometrija – merenje uglova i duži;
- Ravninska trigonometrija – na Euklidskoj ravni;
- Sferna trigonometrija – na sfernim površinama;
- Hiperbolička trigonometrija – na pseudosferama;
- Hiperboličke funkcije – sinus, kosinus, …, kosekans hiperbolni;
- Analitička – izražavanje koordinatama;
- Diferencijalna – proučavanje metodama diferencijalnog računa
Analitička
geometrija ,
predstavlja izučavanje geometrije korišćenjem principa algebre. Geometrijske likove posmatra u dvodimenzionalnom ili trodimenzionalnom Dekartovom koordinatnom sistemu i predstavlja ih algebarskim jednačinama. Drugim rečima, ona definiše geometrijske oblike na numerički način, i iz takve reprezentacije izdvaja numeričke informacije. Numerički rezultat može biti vektor ili geometrijski lik.
Planimetrija,
(latinski: planum – ravan, grčki: μετρεω – merim) je deo elementarne geometrije u kojem se izučavaju svojstva figura koje leže u ravni.
Stereometrija
(grički: στερεός – prostorni, μετρεω – merim) je deo elementarne geometrije koja izučava svojstva figura smeštenih u prostoru.
U srednjoj školi, u nastavi matematike, obično se posle planimetrije, prelazi na izučavanje drugog dela elementarne – stereometrije. Metodika nastave matematike, kada se oba dela elementarne geometrije izučavaju istovremeno, naziva se fuzionizam.
Pročitajte još o :