Osna simetrija
Definicija:
Preslikavanje ravni, pri kojem se svaka tačka A te ravni preslikava u tačku A’ , simetričnu sa A u odnosu na pravu s te ravni, nazivamo osnom simetrijom u odnosu na pravu ( osu ) s. Najčešća oznaka za osnu simetriju je Ss ili Is.
Za dve figure F i F’ neke ravni kažemo da su osno simetrične u odnosu na pravu s te ravni , ako svakoj tački X figure F odgovara tačka X’ figure F’ , tako da je S s (X ) = X’ . Naravno, važi i obrnuto, svakoj tački Q’ figure F’ odgovara tačka Q figure F tako da je Ss ( Q ) = Q’. Osna simetrija je izometrija sa osobinama :
- Osna simetrija je indirektna izometrijska transformacija.
- Osnom simetrijom se sve tačke ose preslikavaju u sebe. Važi i obrnuto, ako osna simetrija preslikava neku tačku u sebe onda se tačka nalazi na osi
- Osnom simetrijom se svaka prava normalna na osu preslikava u sebe
- Ako je Ss(X)=X’ tada je i Ss(X’)=X
- Ako je Ss(F)=F’ tada je i Ss(F’)=F
- Osno simetrične figure su podudarne
Osna simetrija
Centralna simetrija
Neka je S fiksirana tačka u ravni. Uočimo proizvoljnu tačku x različitu od S . Tada postoji jedinstvena tačka X’ takva da je X-S-X’ i XS≅SX’.
Za tačke X i X’ kažemo da su simetrične u odnosu na tačku S. Tačka S je centar simetrije.
Još se može reći i da je tačka X simetrična sa tačkom X’ u odnosu na tačku S, odnosno da je X’ simetrična sa X u odnosu na S.
Definicija:
Preslikavanje koje svaku tačku A neke ravni α prevodi u tačku A’ koja je simetrična sa tačkom A u odnosu na tačku S te ravni α , naziva se centralna simetrija ravni α sa centrom u S.
Centralna simetrija se najčešće obeležava sa SS ili IS
Definicija:
Za figuru F ravni α kažemo da se preslikava na figuru F’ centralnom simetrijom SS ako svakoj tački A figure F odgovara tačka A’ figure F’ koja je centralno simetrična tački A: A’=SS (A) i obrnuto.
Za centralnu simetriju možemo reći da ima sledeće osobine:
- Centralna simetrija je indirektna izometrijska transformacija.
- Centralna simetrija preslikava jedino cetar simetrije u sebe. Važi i obrnuto, ako centralna simetrija preslikava neku tačku u sebe onda je to centar simetrije .
- Prave koje sadrže centar simetrije preslikavaju se u sebe
- Ako je Ss(X)=X’ tada je i Ss(X’)=X
- Ako je Ss(F)=F’ tada je i Ss(F’)=F
Centralna simetrija sa centrom S
Rotacija
Neka je O fiksirana tačka ravni π i α orijentisani ugao ravni. Uočimo proizvoljnu tačku X ravni različitu od O. Postaji jedinstvena taka X’ takva da je OX≅OX’ i ugao XOX’ , orijentisani ugao α. Kažemo da je tačka X’ dobijena rotacijom tačke X oko tačke O za orijentisani ugao α
Neka je O fiksirana tačka ravni π i α orijentisani ugao ravni. Rotacija ravni π oko tačke O za orijentisani ugao α je preslikavanjr Ro,α: π→ π koje svakoj tačke X ravni π dodeljuje tačku X’ iste ravni koja je dobijena rotacijom oko tačke O za orijentisani ugao α. Tačka O se naziva cetar rotacije , a α ugao rotacije.
Rotacija je izometrija sa osobinama :
- Rotacija je direktna izometrijska transformacija
- Jedina tačka koja se rotacijom preslikava u sebe je centar rotacije.
- Rotacija za opružen ugao je centralna simetrija . Rotacija za pun ugao je koincidencija
- Ako je Ro,α (X)=X’ , onda je rotacija Ro,-α(X’)=X
Rotacija okotačke O za 121.09°
Translacija
Neka jedati vektor koji nije nula vektor i čiji je pravac paralelan sa ravni pi. Uočimo proizvoljnu tačku X ravni. Tada, postoji jedinsvena tačka X’ takva da je vektor XX’≅ . Kažemo da je tačka X’ dobijena translacijom tačke X za vektor .
Definicija:
Neka je dati vektor čiji je pravac paralelen sa ravni π. Translacija ravni π za vektor je preslikavanje T:π→π, koje svakoj tački X ravni dodeljuje tačku X’ iste ravni koja je dobijena translacijom za vektor
Translacija je izometrijsa sa sledećim osobinama:
- Translacija je direktna izometrijska transformacija
- Ne postoji tačka koja se translacijom preslikava u sebe
- Svaka prava šparalelna vektoru translacije preslikava se u sebe.
- Translacijom se prava preslikava u paralelnu pravu.
- Ako T(X)=X’ tada je T(X’)=X
Translacija figure za vektor
Povratak na stranu Planimetrija
Izometrije osna simetrija, centralna simetrija, translacija, rotacija definicije osnovne konstrukcije i konstruktivni zadaci