Piramida zadaci 2 izračunaj površinu i piramide čija je osnova trougao , pravougaoni, kvadrat, paralelogram… srednji nivo

piramida Tetraedar

1.Osnova piramide je pravougaonik čije su stranice \( а = 10 cm\)  i \( b= 18 cm \) . Površina dijagonalnog preseka je \( P=12 \sqrt{106}\) . Odrediti površinu i zapreminu piramide .

2.Osnova piramide je pravougli trougao sa katetama \( 35 cm \)  i \( 12 cm \) , a sve bočne strane nagnute su prema ravni osnove podu ugom od 60°. Izračunati površinu piramide.

3.Bočna ivice pravilne trostrane piramide ima dužinu \( l \)  i gradi sa ravni osnove ugao α. Naći zapreminu piramide .

4.U kocku je upisan tetraedar tako da su mu ivice dijagonale strana kocke. Izračunati odnos zapremina kocke i zapremine tetraedra.

5.Šest središta ivica kocke su temena pravilnog šestougla. Ako je dužina ivice kocke \( a \), kolika je površina šestougla.

6.Centri šest strana kocke temena su pravilnog oktaedra. Ako je ivica kocke \( 3cm \) odrediti zapreminu oktaedra. 

Na apletu piramida  zadaci 2 nalaze se rešenja zadataka .Prikaz apleta na celom ekranu dobijate klikom na ikonici u donjem desnom uglu kupa zadaci 2. Povratak u pretohodan rezim rada taster Esc.

Povratak na stranu Piramida

Mateamtički časopis Tangenta