Formativno ocenjivanje je redovno i plansko prikupljanje podataka o napredovanju učenika u toku samog procesa sticanja znanja. Za formativno ocenjivanje možemo reći i da je to vrednovanje samog procesa učenja. Formativno ocenjivanje pruža informaciju o ličnim podacima i individualnim svojstvima koja su od značaja za njegovo napredovanje.Prikupljeni podatci o proveri postignuća, angažovanju učenika i napredovanju, značajan su faktor ove ocene. Formativno ocenjivanje sadrži i podatke o stepenu samostalnosti, načinu učenja , datim preporukama za uspešniji rad, ponašanju učenika .
Formativne ocene nastavnik upisuje u pedagošku dokumentaciju (svesku ili fajl). Redovnim upisom, za svakog učenika se pravi portfolio i obezbeđuje individualizacija procesa učenja kroz praćenje napredovanja svakog učenika.
Formativno ocenjivanje treba da sadrži pravilnikom propisane sadržaje ali i da bude povezano sa godišnjim planom rada, operativnim planovima, školskim programom. Instrumente formativnog ocenjivanja pravimo programiranjem različitih tehnika i metoda vrednovanja, kriterijumima ocenjivanja. Načine formativnog ocenjivanja usvaja stručno veće (potom pedagoški kolegijum) na osnovu propisanih programa i planova, obrazovnih standarda i pravilnika o ocenjivanju.
Nastavnik kreira pedagošku dokumentaciju tako da ona odgovara njegovom načinu rada, da bude kvalitetan odraz njegove sopstvene prakse.
Jedan od načina da tako važan i obiman posao ne predstavlja ogroman teret nastavniku, je koriščenje elektronske pedagoške sveske. Sveska povezuje formativno ocenjivanje sa sumativnim ocenjivanjem i sa pedagoškom dokumentacijom (planovima), koju svaki nastavnik ima na godišnjem i operativnom nivou.
Koristeći elektronsku pedagošku svesku i imamo uvid u ishode i stadnarde teme, ali i nastavnih jedinica. Uz podsetnike o kriterijumima ocenjivanja , angažovanju učenika i preporukama za napredovanje učenika možemo zaokružiti formativno ocenjivanje.
Aktivnosti učenika i nastavnika , tipovi časa, oblici rada, nastavne metode, medupredmetna povezanost i međupredmetne kompetencije magu biti izlistane prema nastavnom predmetu, osobenostima odeljenja i učenika kojima je namenjena.
Dijagram prati postignića učenika po svim indikatorima napretka.
Indikatore unosimo u elektronsku pedagošku svesku. Svaki unos je stubićem praćen na dijagramu.
Osim ove obrade podataka, dobro je imati i analize kvaliteta pitanja na osnvu kojih izvodimo ocene.